Prvi puta u posljednje četiri godine, bez obzira ne jedno od najsušnijih i najtoplijih ljeta u zadnjih deset godina, kao i činjenice da je ove godine u Ulcinju boravio rekordan broj turista koji su značajno povećali potrošnju vode u gradu, Ulcinjski vodovod je uspio da uredno snabdijeva vodom sve potrošače bez, ranijih godina uobičajenih, redukcija. Ovo je ostvareno uz standardnu količinu vode koja se uvodi u sistem iz regionalnog vodovodnog sistema.
Zasluga je to projekta Institucionalno jačanje vodovoda, koji u Ulcinju implementira njemačka konzultantska kuća Sachsen Wasser iz Leipziga.
Tehnička komponenta projekta je definisala mjerne zone u sistemu, pri čemu je MZ 8 odabrana za Pilot zonu 1 u kojoj je provedena kompleksna akcija smanjenja gubitaka.
Pilot zona obuhvata područje od izvorišta Gač do zelene pijace u centru grada, i sastoji se od dvije pod-zone. Jedna pod-zona se nalazi u ruralnom a druga u urbanom dijelu opčine. Radi se o jednoj od najvećih zona u sistemu u kojoj egzistira gotovo 3000 priključaka, za koju se pretpostavljalo da ima velik iznos, kako fizičkih tako i komercijalnih gubitka.
Najprije je u prvoj polovini ove godine izvišeno mjerenje gubitaka i proračun elemenata vodnog bilansa i pokazatelja uspješnosti. Istovremeno sa navedenim je izvršen pregled i snimanje svih potrošačkih priključaka u Pilot zoni, nakon čega je izrađen prijedlog poboljšanja komercijalnih procedura. Mjerenja su pokazala prisustvo velikih fizičkih gubitaka u ruralnoj pod-zoni na cjevovodu DN250 mm između Gača i Kolomze i zbog toga je na tom području izvedena hitna kampanja zvučne detekcije curenja. Cilj je bio otkriti i popraviti curenja prije početka turističke sezone.
Ponovno mjerenje gubitaka i proračun vodnog bilansa je pokazao da je akcija bila pun pogodak i rezultirala je smanjenjem gubitaka u vrijednosti od 8 l/s.
Uz navedene akcije usvojene su komercijalne procedure za smanjenje prividnih (komercijalnih) gubitaka. Ove procedure su inicirale tačnije i efikasnije očitanje vodomjera. Također je pokrenuta kampanja ukidanja tzv paušalne naplate za potrošenu vodu, te je instalirano 100 novih vodomjera. Sve to je rezultiralo da su ukupni gubici smanjeni do te mjere da je VIK-u Ulcinj bio u stanju da uredno snabdijeva potrošače u vrijeme najveće potrošnje vode.
Svi pokazatelji uspjeha su poboljšani. Infrastrukturni Indeks curenja (ILI) je smanjen sa 25,7 na 9,1. Gubici izraženi po priključku na dan su smanjeni sa 918 na 232 l/priključku/dan, dok su gubici po metru dužine cjevovoda smanjeni sa prvobitnih 24.7 na 10,6 m3/m cjevovoda/sat.
Zbog ovako dobrih rezultata ostvarenih u Pilot zoni 1, VIK Ulcinj je na posljednjem sastanku o napretku projekta izrazio zahtjev da se ista akcija provede i u MZ 10 koja se pruža od naselja Zoganj do bulevara na zapadu i pokriva dio Velike Plaže na istoku. Namjera VIK-a je da uz pomoć konsultanata Đevada Koldže, koji je u ime kompanije Sachsen Wasser vodio sve akcije smanjenja gubitaka na ovome projektu, iste ili slične rezultate ostvare i u novoj Pilot zoni.
Kako ove dvije zone zajedno pokrivaju više od 60% cijelog vodovodnog sistema u Ulcinju, na taj način će biti riješen veliki broj problema sa vodosnabdijevanjem, koji do sada nisu mogli biti riješeni.
Projekat u Ulcinju se finansira sredstvima njemačke KfW banke, preko zajedničkog uslužnog i koordinacionog Društva za vodosnabdijevanje i odvođenje otpadnih voda sa Crnogorskog primorja, Vodakom doo Tivat i trajati će do jula 2017. godine.