Testiranja velikih vodomjera u mjestu

tphn007

Po važećim zakonima u većini zemalja (uključujući Bosnu i Hercegovinu) vodovodno preduzeće je dužno izvršiti baždarenje vodomjera promjera do 40 mm u roku od najviše pet godina, te vodomjera pro­mjera većih od 40 mm u roku od najviše tri godine.

Interes samog vodovoda je da baždarenje vrši u što kraćem roku iz razloga što vodomjeri kao i svaki uređaj koji koristi neku vrstu ležajeva a koji se sa dužom upotrebom troše uslijed čega dolazi do povećanja otpora i smanjenja broja obrtaja, odnosno dolazi do toga da vodomjer pokazuje manju potrošnju od stvarne, a što je direktna šteta vodovoda.

Vodovodi koji nisu duže vrijeme vršili baždarenje ili zamjenu vodomjera, u momentu kada to urade sukobljavaju se sa učestalim protestima građana, koji su uvjereni da im novi vodo­mjer nije ispravan, “jer je onaj stari pokazivao mnogo manju potrošnju”.

Vodomjeri “predstavljaju” registar kase vodovodnog preduzeća, i prema njima se tako treba i ponašati. Posebnu pažnju treba obratiti na velike vodomjera, jer je razmjerno njihovoj veliči­ni veliki i gubitak.U svijetu postoje dvije priznate metode baždarenja vodomjera:

  • Baždarenje vodomjera u baždarnici, i
  • Baždarenje velikih vodomjera na mjestu ugradnje (Test In The Place).

Baždarenje (testiranje) velikih vodomjera u mjestu (Test In The Place)

 Ispunjavanje uslova za testiranje velikih vodomjera u mjestu

Baždarenje velikih vodomjera (promjera većeg od 40 mm) u mjestu je metoda baždarenja koja je ozakonjena u većini država u svijetu. Nažalost, kada je su pitanju zemlje jugo-istočne Evrope  zakonski propisi ne prihvaćaju ovu metodu, već se svi vodomjeri bez obzira na veličinu moraju baždariti u baždarnici.

Vodomjeri velikih profila se postavljaju na cijev uz pomoć prirubnica i vijaka te njihovo skidanje nikada nije lako. Osim toga težina vodomjera iznosi između 10 i 120 kg zavisno od proizvođača i promjera vodomjera, što predstavlja dodatni problem kod podizanja vodomjera iz šahta i transporta do baždarnice.

Zakonski je propisano da se veliki vodomjeri moraju baždariti u roku od najviše tri godine. Ukoliko vodovod u tom roku ne izvrši baždarenje, smatra se da vodomjer nije ispravan i prema njemu se ne može vršiti naplata.

Dobro obaviješteni veliki potrošači se uglavnom neće protiviti ukoliko vodovod nije na vrijeme izvršio baždarenje vodomjera iz prostog razloga jer će očitanja potrošnje biti daleko manja od stvarne potrošnje, što im naravno ide u prilog.

Praksa vodovoda u Sjedinjenim Američkim Državama je da se baždarenje velikih vodomjera vrši stalno bez obzira što tamošnji zakonski propisi također propisuju da je rok za baždarenje velikih vodomjera 3 godine. Teorija koju sam čuo od gospodina Haris Saidela, direktora jednog vodovoda u Iowi (SAD) je da su vodomjeri registar kase vodovoda, te da su zato veliki vodomjeri velike kase, a da kroz velike kase prolazi i veliki novac. Zbog ovakvog razmišljanja vodovodi u SAD-u imaju ekipe koje neprestano na terenu vrše kontrolu ili baždarenje vodomjera, a vrijeme između dva baždarenja ne iznosi više od jedne godine.

U zemljama gdje se, s obzirom na važeće zakonske propise, još uvijek  ne može vršiti baždarenje vodomjera na mjestu ugradnje, ipak se može vršiti testiranje (tj. kontrola tačnosti vodomjera), te se samo oni vodomjeri za koje se ovom metodom ustanovi da ne mjere tačno skidaju i šalju u baždarnicu.tphn001


Za implementaciju testiranja velikih vodomjera u mjestu potrebno je izraditi jednostavan “uređaj” koji se sastoji iz vodomjera velikog promjera, i by-pass-a na kojem se nalazi mali vodomjer. Uređaj ima obavezno priključak za vatrogasno crijevo sa ulazne strane, a veoma je korisno i sa zadnje strane, tako da se voda koja prođe kroz kontrolni vodomjer može odvesti od mjesta testiranja. Sa izlazne strane oba vodomjera se postavljaju dva manometra (od 0 do 20 bara), te dva kuglasta ventila sa kojima se uređaj pušta u rad. Vodomjeri koji su ugrađeni u uređaj moraju biti baždareni svakih 6 mjeseci u baždarnici.

Promjer velikog vodomjera ne mora biti isti kao promjer vodomjera koji se testira već može biti za jedan promjer manji. Prihvatljive su slijedeće kombinacije velikog i malog vodomjera.  Kombinacije malog i velikog vodomjera za izradu uređaja za testiranje velikih vodomjera su prikazane na slijedećoj tabeli:

Broj kombinacije

PROMJER VELIKOG
VODOMJERA

PROMJER MALOG VODOMJERA

1

50 mm

13  mm (1/2”)

2

80 mm

20  mm (3/4”)

3

100 mm

25 mm (1”) ili 30 mm (5/4”)

Osim uređaja za testiranje vodomjera u mjestu, a s obzirom na uobičajeni izgled priključka i instalacije vodomjera u Bosni i Hercegovini, potrebno je i izvršiti određene korekcije u samome šahtu gdje se nalazi vodomjer koji je potrebno testirati. 

Pod korekcijom se pretpostavlja da se iza vodomjera prema potrošaču postavi “T” komad sa priključkom za vatrogasno crijevo, a iza njega ventil. Prilikom testiranja ovaj ventil će biti zatvoren.

tp001


U većini zapadnih zemalja priključak ima upravo izgled kao na desnoj slici. By-Pass obi­čno privremeni, a ponekada i stalni, služi samo da potrošač u vrijeme kada se vrši testiranje ne ostane bez napajanja vodom. 
Isto tako se vidi da je filter koji se nalazi ispred potrošačkog vodomjera sastavni dio konstru­kcije jednog priključka.

 Ispitivanje velikih vodomjera na licu mjesta je mnogo jednostavnije, jeftinije, te mnogo tačnije nego njihovo donošenje u radionicu radi ispitivanja.

  1. Razmotriti instalaciju i potvrditi identifikacioni broj vodomjera, veličinu, itd:tphn2012 09 18-001
  2. Polagano otvoriti by-pass (ukoliko postoji);
  3. Izolirati vodomjer potrošača na način da se zatvore oba ventila;
  4. Očistiti filter/cjedilo;
  5. Osigurati da je izlazni/nizvodni ventil čvrsto zatvoren kako ne bi bilo curenja za vrijeme ispitivanja;
  6. Spojiti cijev na test fiting;
  7. Otvoriti prednji ventil;
  8. Pustiti mali mlaz vode u cijevi kako bi se odstranili ostaci;
  9. Spojiti cijev na prenosni test vodomjer;
  10. Spojiti ispusno crijevo na odgovarajuću lokaciju za dreniranje. Prije započinjanja testa, osigurati da su oba vodomjera puna vode i pod pozitivnim pritiskom;
  11. Započeti ispitivanja na najnižem protoku. Veličina protoka je kontrolirana pode­šavanjem kuglastog ventila na ispusnoj strani test vodomjera;
  12. Napraviti dodatno ispitivanje sa povećanim protokom. Maksimalni protok ne tre­ba da premašuje 20−30 % kapaciteta ili rejtinga potrošačevog vodomjera;
  13. Bilježiti pritisak. Pritisak nizvodno od vodomjera potrošača ne bi smio pasti ispod 1,5 atmosfera;
  14. Bilježiti protok i vrijeme za svaki test;
  15. Precizna veličina protoka (l/s) nije važna; cilj ispitivanja je usporedba količina (litara) vode;
  16. Izračunati tačnost potrošačevog vodomjera nakon svakog testa;
  17. Ovisno od vrste vodomjera, podešavanja i popravke, ukoliko se pojavi potreba za tim, mogu se raditi na licu mjesta;
  18. Nakon podešavanja i popravke, ponovno ispitati vodomjer da bi se utvrdilo da li sada ima prihvatljivu tačnost;
  19. Iskopčati prenosni vodomjer i vratiti sve u normalu;
  20. Zatvoriti i osigurati by-pass.

Napomene:

  • Test vodomjer ne mora da bude specijalni, skupi “model vodomjer”. Dobar vodomjer, redo­vno kalibriran će poslužiti svrsi.
  • Test vodomjer ne mora biti iste veličine kao i potrošački. Na primjer 50 mm test vodomjer je adekvatan za određivanje tačnosti 100 mm ili čak 150 mm vodomjera potrošača.

 Ukoliko postoje odstupanja u tačnosti mjerenja potrošačkog vodomjera, vodomjer se skida i šalje u baždarnicu, a na njegovo se mjesto postavlja novi ispravan vodomjer.

Za lakšu obradu rezultata ispitivanja korisno je napravati tabelu u MS Excelu ili nekom sličnom programu. Jednu takvu tabelu možete preuzeti ovdje.

tp31