Kontrola pritisaka u sistemu se sprovodi postavljanjem serije mjerača pritiska na cjevovod. Praćenjem pritisaka može se procijeniti na kojoj dionici cjevovoda je došlo do kvara. Nagli pad pritiska je direktan pokazatelj povećanog protoka što obično predstavlja kvar.
Vodovodi koji imaju hidraulički model svog sistema mogu između ostalog u svakoj čvornoj tački provjeriti vrijednost pritiska u uslovima bez kvarova na cjevovodu. Na taj način, analizom teoretskog i stvarnog pritiska, stvara se slika o efikasnosti vodovodnog sistema.
Zakon istjecanja kroz otvore može se prikazati kao:
q=c x √p
gdje je:
q – protok kroz otvor,
c – koeficijent gubitaka, a
p – vrijednost pritiska na otvoru.
Uređaji za mjerenje pritiska se zovu manometri. Manometar radi na principu da se pritisak iz cjevovoda prenosi kroz manometarsku cjevčicu i podiže manometarsku tečnost.
Ukoliko se radi o mjernom sistemu koji se sastoji od senzorskog i elektroničkog dijela i koji može kontinuirano da mjeri i zapisuje izmjereni iznos pritiska, onda takav mjerač zovemo sonda pritiska. Senzorski dio sonde pritiska fizičku veličinu pritiska pretvara u analogni električni napon koji se prihvata na data logger-u odakle se može izvršiti transfer podataka na PC računar. Transfer na PC računar se može izvršiti uz pomoć odgovarajućeg kabla (najčešće sa priključkom RS 232) ili radijskim prijenosom na daljinu.
Najjednostavnija sonda pritiska je tzv. “mjerač pritiska sa kružnom trakom” ili kako ga većina korisnika pogrešno zove „tahograf“ mjerač zbog toga što traka koju koristi izgleda veoma slično kao trake za mnogo rasprostranjeniji uređaj „tahograf“ koji vrši zapis brzine u kamionima i autobusima (taho – brzina!?).
Uređaj se sastoji od priključka koji se postavlja na slavinu. Umjesto na data logger-u zapis podataka se vrši na kružnoj traci koja se prethodno postavi u uređaj koji ustvari predstavlja satni mehanizam. Traka je baždarena na 24 sata i prilikom postavljanja trake u mehanizam olovka se postavlja na mjesto koje predstavlja vrijeme kada je mjerenje započeto.