Osnovni elementi vodnog bilansa su:
Isporučena količina vode u sistem
(engl. System Input Volume).
Predstavlja izmjerene ulazne količine vode u sistem. U sistemima koje izvoze vodu u velikim količinama jako je bitno da se definišu količine izvezene vode. Isporučena voda = Ulazna voda – izvezena voda
Autorizovana potrošnja:
(engl. Authorised consumption).
Količina mjerene i nemjerene vode koja je potrošena kod registriranih potrošača. Ova potrošnja može biti obračuna ili neobračunata, a u oba slučaja može biti mjerena ili nemjerena. Ovaj element vodnog bilansa također sadrži količine vode koje cure u potrošačkim instalacijama, kao i vlastitu tehničku potrošnju vode vodovoda (ispiranje cjevovoda i filtra i sl.),
Oprihodovana voda
(engl. Revenue Water).
Ovaj element predstavlja količinu vode koja je uspješno isporučena potrošačima, i koja bi trebala da donese prihod u vodovodno preduzeće.
Neoprihodovana voda
(engl. Non Revenue Water, NRW).
Predstavlja količinu vode koja ostaje neobračunata i samim tim ne donosi prihod za komunalno preduzeće. Izražava se kao razlika količine isporučene i obračunate vode ili kao zbir ukupnih gubitaka u mreži i neobračunate autorizovane potrošnje. Prilikom definisanja terminologije, radna grupa koja je radila na njenoj izradi je preporučila da se izbjegava korištenje ranije korištenog termina „neobračunata voda“ (engl. „Unnacounted for Water, UFW) zbog različite interpretacije termina u raznim dijelovima svijeta.
Ukupni gubici
(engl. Water Losses)
Predstavljaju količinu vode izgubljene na putu od tačke isporuke do potrošača. Izražava se kao razlika isporučene vode i autorizovane potrošnje, a sastoji se od stvarnih (fizičkih) gubitaka (engl. Real Losses) i prividnih gubitaka (engl. Apparent losses po terminologiji IWA ili Commercial losses po termoinologiji WB).
Prividni gubici se sastoje od ilegalne potrošnje, grešaka u mjerenju i grešaka u obradi
Stvarni gubici se sastoje od curenja na svim cjevovodima, curenja na rezervoarima i curenja na priključcima.
Prividni i stvarni gubici će u ovoj knjizi naknadno biti detaljno razmatrani u posebnim poglavljima.
Gubici vode javljaju se u svakom vodoopskrbnom sistemu u svijetu i odavno je prihvaćena činjenica da se stvarni gubici vode ni u kom slučaju ne mogu u potpunosti eliminirati.
Ipak, posljednjih godina je došlo je velikog porasta u znanju i razvoju tehnologije, što je osiguralo da se gubici mogu svesti i održati u ekonomski opravdavanim granicama.
Prema svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), četiri ključne grupe faktora utječu na veličinu stvarnih gubitaka
- Dostupnost vode, finansijskih i kadrovskih resursa,
- Infrastrukturni uslovi ovisni o materijalima i vrijednostima pritiska, i politici obnove,
- Politika kontrole curenja: aktivnost, percepcija i tehnička stručnost i
- Institucionalni odnos s obzirom na strukturu propisa i zakona.
Ova podjela dokazuje da pristup smanjenju gubitaka mora imati cjelovit pristup jer sama akcija detekcije curenja neće riješiti problem ako su infrastrukturni uslovi u isto vrijeme pogoršani, ili čak i ako su finansijska sredstva na raspolaganju, ona neće imati pozitivan učinak osim ako vodovodno preduzeće nema izgrađen pristup za upravljanje gubicima u mreži.